Камери відеоспостереження: чи має корпус значення?

Коли людина починає підбирати камеру відеоспостереження, перше з чим вона зіштовхується – яка камера краща – «кругла», «продовгаста», «змонтована на жердині» чи «вписана безпосередньо в стіну». Бо й справді – перше що кидається у вічі людині, не знайомій із темою, це – різноманіття корпусів відеокамер, або якщо казати точніше – їхній формфактор. Ось про це і поговоримо.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КОРПУСІВ

Насправді камери відеоспостереження найбільше відрізняються за своїми технічними характеристиками: матрицею, розширенням, нічною підсвіткою, тощо. Форма корпусу не так сильно впливає на робочі якості гаджету. І все ж, відмінності в корпусах відіграють вкрай важливу роль в кількох аспектах експлуатації камер. Насамперед це:

  • середовище, в якому розміщена камера. Бувають моделі
    • вуличні
      • з антивандальними корпусами чи спеціальними «кожухами» (рівень захищеності не менше ІР67 та ІК10);
      • з «довгим зумом», що дозволить наближати якісь віддалені від камери предмети чи сегменти простору;
      • з потужною підсвіткою чи спеціальними функціями для нічного бачення в напівтемряві чи в повній темряві. Приміром IP-відеокамера TD-9422S2H (D/FZ/PE/AR3) обладнана матрицею StarLight із високою світлочутливістю – вона передає повноцінне кольорове зображення навіть за умов повної темряви;
      • з функцією зміни кута огляду – що дуже важливо якщо відеокамера, наприклад контролює в’їзд на охоронювану територію, і скажімо нічне паркування – вдень камера спрямована на перший об’єкт – вночі на другий.
    • та кімнатні
      • з більш легким, часто пластиковим корпусом;
      • з меншим розширенням та часто відсутністю зуму (вони не потрібні в невеликій кімнаті, яку камера «обслуговує»);
      • але часто із об’єктивом типу fisheye (фішай – риб’яче око) – щоб камера могла бачити всі закутки кімнати.
TD-9422S2H (D/FZ/PE/AR3) IP-відеокамера
  • погодні умови в яких відеокамера працює
    • вплив сонця – корпусні камери (типу Bullet – «куля» – тому що часто мають заокруглену задню частину корпусу і пласку передню) часто мають піддашки (козирьок) які захищають об’єктив від прямих променів сонця. Купольні корпуси цього не мають;
    • вплив вологи (дощ, сніг, туман, загальна волога в повітрі) – тут краще пристосовані купольні корпуси із гермокожухом. Вони крім того оберігають ще й від пилюки, екстремальних температур, тощо.

Найважливішою різницею між корпусами є та, що об’єктив камери знаходиться за додатковим покриттям (наприклад за захисним склом у купольних корпусах), чи безпосередньо «на вулиці» (тобто немає додаткового захисту, окрім того що дає сам корпус).

КАМЕРИ В DOME-КОРПУСІ

TD-9555S3A (D/AZ/PE/AR3) IP-відеокамера

Отже, найпоширеніший вид корпусу – купольний (Dome). Корпус круглий, сама камера розташована за скляним покриттям (часто із затемненим склом) у вигляді напівсфери. Досить часто це скляне купольне покриття зроблено із «броньованого» захисного прозорого матеріалу, що надає додаткову гарантію безпечної роботи. Камери купольного типу часто використовують

  • в рітейлі – по-перше їх добре видно в магазині, по-друге затемнене скло не дозволяє бачити в якому напрямку розвернутий об’єктив, і потенційному крадію здається що камера «дивиться» саме в його бік. Що не сприяє здійсненню крадіжки;
  • для приватних побутових потреб – такі камери найкраще підходять, наприклад, для встановлення в під’їздах житлових будинків;
  • для невеликих офісів;
  • для підземних паркувань – змонтована на стелі камера в купольному корпусі робить враження захисту найближчої території в діапазоні 360º. І це буде відлякувати потенційних зловмисників.

Завдяки тому, що купольні корпуси найбільш поширені, і що вони експлуатуються в самих різних природних середовищах, відеокамери в них оснащені надзвичайно широким функціоналом – фокус фіксований чи змінний; підсвітка біла чи ІЧ, кольорове бачення вночі і режим день/ніч, антивандальні кожухи чи без них, і подібне. Приміром IP-відеокамера TD-9555A3-PA оснащена такими функціями відеоаналітики, як контроль за вторгненням у визначену територію та контроль за перетином лінії.

Камери в купольних корпусах мають відмінні характеристики, достатній ступінь захисту і здатність працювати в найрізноманітніших середовищах. Можна сказати що такі камери найбільш універсальні.

КАМЕРИ В BULLET-КОРПУСІ

TD-5433E (FT/PE/VT1) IP-відеокамера тепловізійна

Циліндричні камери (типу Bullet) і їхній підвид корпусні-(box)-камери (не з круглим, а з квадратним поперечним січенням) – вельми популярні завдяки помірним цінам на них та надзвичайним можливостям із  підбору різноманітних об’єктивів (на деяких таких моделях існує  можливість змінювати об’єктиви). Окремий плюс – легкість монтажу і можливість припасувати циліндричну камеру до будь-яких (горизонтальних і вертикальних) поверхонь. Адже ці камери монтуються на кронштейнах. Найкраще циліндричні камери показують себе у великих сухих приміщеннях

  • на складах,
  • у холах і довгих коридорах готелів,
  • кінотеатрах, тощо).

Варіофокальні об’єктиви циліндричних камер мають чудову можливість працювати з «довгими зумами», наближати чи віддаляти зображення, пристосовуватися під зміну освітлення. Крім того такі камери зазвичай обладнані потужними матрицями, широким діапазоном світлосприйняття, потужними ІЧ-підсвітками і масою додаткових налаштувань. Приміром IP-відеокамера тепловізійна TD-5433E (FT/PE/VT1) обладнана вельми актуальною в час пандемії функцією температурного скринінгу – ця камера дійсно здатна виміряти температуру людини безконтактно, на віддалі.

Використовують такі камери і на вулиці, але лише в додаткових захисних кожухах. Тому що корпуси типу Bullet слабо захищені навіть від постійної пилюки чи вологості. Виходом може стати спеціальний нагріваючий елемент, який монтується в корпус і не дає камері «замерзнути» взимку, чи підсушує її зсередини в вологу погоду.

КАМЕРИ В PTZ-КОРПУСІ

TD-8543IE (PE/30M/AR10) SPEED DOME IP-відеокамера

Наразі доволі вузьким сегментом є камери спостереження в PTZ(Pan-tilt-zoom)-корпусі (ще інколи такі камери називають Speed Dome-моделями – через купольні корпуси. Але вони зазвичай вирізняються не стільки механічними можливостями, як роботизованим функціоналом. Приміром IP-відеокамера TD-8543IE (PE/30M/AR10) SPEED DOME крім кута огляду на 360º обладнана ще й 30-ти кратним оптичним зумом). Їхня головна особливість та функціональна перевага – поворотна здатність об’єктиву. Простіше кажучи, корпуси цих камер здатні розвертати об’єктив як у горизонтальному так і у вертикальному положенні. І змінювати кут огляду та навіть робочу зону може оператор служби безпеки як безпосередньо на місці, так і віддалено (наприклад власник камери в спеціальному додатку на своєму смартфоні – перебуваючи при цьому за сотні кілометрів від самої камери). Крім того, можна налаштувати камеру на автоматичний режим «патрулювання» визначеної території – і камера самостійно буде оглядати територію справа-наліво та зліва-направо в чітко окреслений часовий проміжок.

Такі камери найчастіше зібрані в купольному антивандальному корпусі і служать для охорони периметру якогось підприємства, наприклад.

КАМЕРИ З FISH EYE-ОБ’ЄКТИВОМ

TD-9568E2 (D/PE/AR2) FISHEYE IP-відеокамера

Окремо варто згадати про камери з об’єктивом fisheye (фішай – риб’яче око). Ця їхня особливість настільки відмінна, що цей обєктив потребує спеціалізованого корпусу. Особливість таких камер у тому, що вони мають випуклу форму, яка дійсно чимсь нагадує око риби. Такі камери одночасно знімають довколишній простір на всі 360º. І оператори можуть довільно ділити зображення на два вертикальні сегменти – по 180º: верх і низ приміщення. Або на два чи чотири горизонтальні зони – наприклад за чотирма кутами кімнати. Такі камери часто монтують у невеликих магазинах – бо вони заміняють три-чотири звичайні камери. Відеокамери з fisheye-об’єктивом одночасно спостерігають і за кількома входами/виходами і за касами, і за барною стійкою та барменом, і за, власне, покупцями. Приміром IP-відеокамера TD-9568E2 (D/PE/AR2) FISHEYE вміє вести статистичний підрахунок людей та навіть розпізнавати обличчя. Єдина перешкода для такої камери – високі меблі – крізь них, вона, звісно ж, не бачить.

КАМЕРИ В КОРПУСАХ ІНШИХ ВИДІВ

Є ще безкорпусні (модульні) камери малої потужності, які можна вмонтувати в побутові предмети – наприклад у вічко вхідних дверей.

Є крихітні камери в кубічному (Cub) корпусі, які можна побачити на столі босів великих компаній – вони знімають відвідувачів (IP-відеокамера TD-C12). І не лише знімають, а й записують звук – більшість моделей обладнані мікрофонами.

TD-C12 IP-відеокамера