Об’єктив «FISHEYE» – можливості та сфера застосування

В галузі відеоспостереження, як і в багатьох інших високотехнологічних сферах, досить гостро стоїть проблема поєднання функціональності пристрою і зручності його обслуговування. Адже кожна функція потребує додаткового периферійного обладнання, кабелів, дублюючих екземплярів, тощо.

У випадку із об’єктивом типу «FISHEYE» – «око риби» – зручність користування пристроєм була відверто принесена в жертву надзвичайному функціоналу цих камер спостереження. Однак ця жертва того вартувала.

В ЧОМУ ПЕРЕВАГА «FISHEYE»?

Судіть самі – ІР-камери відеоспостереження із об’єктивом «FISHEYE»:

  • заміняють чотири відеокамери із вузьким кутом огляду;
  • не залишають жодних «білих плям» у своїй робочій зоні;
  • не потребують для повноцінної роботи жодного додаткового обладнання – а це серйозна економія коштів.

Але про все по-порядку.

СФЕРИ МОЖЛИВОГО ЗАСТОСУВАННЯ

  • Отже, об’єктив типу «FISHEYE» – «око риби» – це ультра-ширококутний об’єктив, який дає повноцінне кругове зображення в радіусі 360º. Тобто, якщо його, скажімо, причепити на щоглу рівно посередині охоронюваної території, то весь підзвітний простір буде видно завдяки цій одній-єдиній камері. Щоправда зображення буде візуально деформоване – «ефект бульбашки» (прямі лінії будуть у вигляді дуг, будинки «нахилені» один до другого, а «нижнє» зображення буде розгорнуто «ногами вгору») – однак це не є жодною проблемою – перетворити зображення на стандартне прямокутне – це справа кількох кліків (поговоримо про це нижче).Завдяки тому, що камера «FISHEYE» бачить все довкола, вона дуже вигідна для відеоспостереження:
    • за великими відкритими територіями – коли потрібен загальний контроль на одному пристрої і без зайвої деталізації;
    • за важкодоступними місцями (перекривають дерева, перекриває велика будівельна техніка, тощо), які не бачать інші камери;
    • в салоні громадського транспорту – адже вона показує одночасно і «ніс» і «корму» автобуса;
    • в підземних переходах або ж інших тунелях, де варто бачити одночасно обидва виходи;
    • в холах, залах ресторану чи в спортзалі – де простір великий, але відкритий для огляду;
    • для складання «теплових карт» та ведення статистики із підрахунку відвідувачів. Така камера може легко прослідкувати ВЕСЬ безперервний маршрут перебування в магазині того чи іншого покупця;
    • в музеях, чи інших громадських місцях, де необхідно дотримуватися певної архітектурної естетики приміщень. Адже одна, практично плоска, камера з подібним об’єктивом буде менш примітною, ніж чотири стандартні камери спостереження по кутах приміщення.

    Виходячи з цього, змонтувати камеру «FISHEYE» – «око риби» можна на стелі приміщення, на стіні (всередині будівлі чи зовні), на куті двох стін, чи на окремій щоглі.

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ОБ’ЄКТИВУ

Як працювати із зображенням від об’єктиву «FISHEYE»? Розберемо на прикладі ІР-відеокамери спостереження моделі TD-9568E2 (D/PE/AR2) FISHEYE від компанії TVT Digital. Камера записує все що відбувається в радіусі 360º, однак користувачів зазвичай цікавлять лише ті фрагменти з відеоархіву, в яких відбувалися події, що привернули їхню увагу. Тому все кругове зображення розділяється на два, а частіше на 4, кругових сегменти (це стандартні 90º). І обраний сегмент трансформується в повноцінне прямокутне зображення. Тобто, якщо, для прикладу, камера «FISHEYE» була встановлена в магазині, то вона давала кругове зображення, де на умовному «Заході» була каса, на умовному «Сході» і на «Півдні» розташовувалися стелажі, а на «Півночі» був вхід в магазин. Якщо ми розділимо кругове зображення на чотири сегменти, то зможемо окремо вийняти з архіву лише зображення того, що відбувалося на касі, чи картинку, яка буде показувати лише вхід до магазину. І це буде традиційне прямокутне зображення, таке ж, яке дала би будь-яка інша камера спостереження.

А з допомогою функції Dewarping, яка зараз є практично на кожній моделі камери з об’єктивом «око риби», таке «випрямлення» відео (із кругового в панорамне) відбувається вже на самій камері спостереження, і в архів записується лише той потік, який буде зручним для перегляду в майбутньому.

ФУНКЦІОНАЛ «FISHEYE»-КАМЕРИ

З додаткових плюсів ІР-відеокамери TD-9568E2 (D/PE/AR2) FISHEYE можна назвати:

  • повноцінне розширення найвищої якості, яке дає 6-ти Мегапіксельна матриця. Причому зображення буде однаково якісне у всіх напрямках;
  • в камері лише один об’єктив із фіксованою фокусною віддаллю – f = 1,07 мм з кутом огляду 180⁰;
  • більшість моделей таких камер обладнані динаміками та мікрофонами – тож проблем із записом звуку чи двостороннім зв’язком не буде;
  • датчик руху, який дозволить зекономити місце на сервері, оскільки камера не писатиме зображення, якщо перед об’єктивом нічого не відбуватиметься;
  • також є можливість закрити якісь особливі зони спеціальними масками – тож вони не будуть «світитися» на зображенні;
  • із функцій інтелектуальної аналітики присутні – розпізнавання облич, перетин лінії та вторгнення в зону;
  • крім того, відсутність рухомих деталей, і з’єднань робить такі камери набагато надійнішими ніж інші, аналогічні моделі.

І, зрештою, ще однією особливістю камери з «FISHEYE» об’єктивом є те, що монтаж варто довірити професіоналам. Тому що неправильно змонтована камера може мати великі «засвіти» – занадто яскраве джерело світла буде засліплювати камеру, і вона видаватиме некоректне зображення.

Висновок такий – якщо вам потрібна оглядова камера для контролю за великими просторами вашої території, але без зайвої деталізації – то камера з об’єктивом «FISHEYE» – саме те що треба.