Все, що треба знати про роботів для відеоспостереження

Відеоспостереження, системи електронної безпеки – це вельми високотехнологічна галузь. Тому вже багато років тут задіюються такі новітні технології, як інтелектуальна відеоаналітика, штучний інтелект, «глибинне машинне навчання» тощо. Наступним логічним кроком мала стати роботизація галузі. І це поволі стається саме в наш час. І це варте нашої розмови.

КЛАСИФІКАЦІЯ РОБОТІВ

Саме поняття «робот» досі доволі розмите і різнобарвне. Є вже визначення, але вони теж не додають ясності. Що ж стосується галузі відеоспостереження, то ми спробуємо скласти своє визначення, яке би підходило саме нам. Отже на нашу думку, «робот» в системі відеоконтролю – це певний високотехнологічний автономний пристрій, часто самохідний та обладнаний різноманітними інтелектуальними функціями для ведення відеозйомки та запису звуку. Тобто в нашому розумінні «робот» – це і дитяча іграшка в вигляді робота із вбудованою відеокамерою, і високотехнологічний безпілотник, що веде аеророзвідку, ну і все що поміж цими крайніми позиціями.

Наразі в міжнародній класифікації є три категорії роботів спостерігачів:

  • АБПЛА – автономний безпілотний літаючий апарат – так звані дрони;
  • АБНТЗ – автономний безпілотний наземний транспортний засіб – це роботи на колесах чи гусеницях, такі часто використовують саперні служби. Їх, наприклад, посилають розвідати ситуацію в будинках, що постраждали від вибуху, і є загроза падіння будівлі. Тому роботи дозволять все оглянути з близька, не наражаючи на небезпеку живих людей;
  • і зрештою третій вид – прості роботизовані відеокамери, як наприклад в згадуваній уже дитячій іграшці.

Що стосується дитячої іграшки, то тут усе просто – дитина нею грається, камера знімає, батьки бачать, що відбувається. А от із самохідними роботами на крилах чи гусеничному шасі справа складніша.

БАЗОВІ ФУНКЦІЇ РОБОТІВ ДЛЯ ВІДЕОСПОСТЕРЕЖЕННЯ

Думаю в наш воєнний час кожен в Україні принаймні чув про безпілотники, ще кажуть БПЛА. Вони є бойові та розвідувальні. Бойові то трохи інше, а от розвідувальні це саме наша категорія.

Це вони по військовому називаються розвідувальні, а по цивільному це просто дрони-спостерігачі. Тобто займаються саме відеоспостереженням: знімають якусь територію і передають відеопотік оператору.

Формально такі мобільні роботи-спостерігачі мають дві базові функції:

  • патрулювання території (і не важливо чи цей дрон літає над охоронюваною територією, чи їздить по ній на гусеницях – задачі в них подібні): зафіксувати все, що відбувається у вказаному периметру, показати оператору на пульті всі необхідні йому об’єкти із такої віддалі і з такого ракурсу, як йому буде потрібно;
  • робота з тривожними сигналами:
    • розумне налаштування робота дозволяє йому швидко прибути на місце події після оголошеного сигналу тривоги (наприклад, спрацювання звукової сигналізації). Таким чином оператори охорони бачать в реальному часі, що відбувається, і мають час обдумати та прийняти якісь способи реакції. Крім того записи, зроблені відеокамерою робота, стануть чудовими доказами для розгляді протиправного діяння;
    • в разі виявлення роботом вторгнення на охоронювану територію функції розумної відеоаналітики на борту дозволяють зафіксувати обличчя зловмисника, і або передати його на пульт (разом із відзнятим фрагментом відео), або навіть ідентифікувати людину за обличчям по наявній базі даних. І прислати на пульт уже готове досьє на порушника.

Для розуміння, що це таке, кілька слів про здібності і можливості типового робота-спостерігача на ім’я Knightscope K5 (майже копія знаменитого R2D2 із «Зоряних війн»). Він уміє записувати відео на всі 360º, розпізнає обличчя і автономери (зі швидкістю 300 номерів за хвилину), самостійно виявляє зброю та девіантну поведінку людей.

ВИДИ РОБОТІВ

Яку перевагу мають роботи для відеоспостереження перед традиційними відеокамерами? Таких переваг кілька:

  • найперше – мобільність. Наприклад в торгово-розважальному центрі немає сенсу монтувати відеокамери на кожному закутку. Бо закутків багато. А оператор охорони має бути впевненим, що службові чи пожежні двері зачинені, що ніхто біля них не вештається і не загромадив прохід якимись коробками чи подібним. І робот-охоронець може об’їздити всі ті робочі площі будівля, куди не сягає об’єктив стаціонарних відеокамер.
  • і ще одна важлива перевага, що робот може здійснювати такі рейди 24/7. Тобто вночі, коли все зачинено, роботи можуть робити обхід кожен свого поверху, а всього один оператор на пульті може все контролювати;

Але і серед роботів кожен вид має свої плюси і мінуси. Наприклад:

  • літаючі дрони можуть контролювати набагато більшу територію і переміщуватися в потрібний квадрат на порядок швидше, ніж наземні роботи. Але їхній мінус – в акумуляторах. Традиційні дрони для відеоспостереження можуть перебувати в повітрі не більше 30-ти хвилин. Тобто їх можна використовувати не стільки для стандартного спостереження, як для моментальної реакції якусь подію, що вже відбувається;
  • наземні роботи доволі повільні, можуть бачити приблизно таку ж площу, як і жива людина. Однак вони можуть перебувати в безперервному рейді понад 8 годин на одній зарядці акумулятора (до речі, більшість подібних роботів контролюють свій заряд і повертаються на базу для автоматичної підзарядки). Ще кілька плюсів наземних комплексів – датчики. Такого робота можна оснастити датчиками біологічної, хімічної, радіоактивної небезпеки і подібним;

І ще кілька слів про роботизовані камери відеоспостереження. Крім згадуваних відеокамер-ігращок, які більше іграшки, ніж камери, є і справді серйозне обладнання цього типу. Це так звані стаціонарні роботизовани ІР-відеокамери типу “Speed dome” або PTZ (про них на нашому сайті є окремий детальний матеріал). Тут лише нагадаємо, що вони можуть управлятися дистанційно, повертати обєктив, змінювати кут огляду, а за потреби «вести» конкретну людину на всьому його маршруті пересування.

ТЕХНІЧНІ ДАНІ

Що стосується технічних характеристик обладнання для відеоконтролю. Зважаючи на те, що роботи переважно використовуються в відеоспостереженні із оглядовою метою, то на них монтуються відеокамери панорамного типу чи PTZ-камери (поворотного типу).

Зображення з камери на накопичувач передається зазвичай з допомогою модуля Wi-Fi чи 4G.